www.trcure.com
image image

Web Tasarımında Yeni Trend Ux Tasarımlar

TR CURE
18 Kasım 20214 mins Read
Categories

Google ‘ ın son araştırmalarında web sitelerine erişimin MOBİL (Cep Telefonları ve Tabletler) olarak % 60’ın üzerine çıktığı görülmektedir.

Web tasarımı, internette görüntülenen web sitelerinin tasarımını tanımlar. Genellikle yazılım geliştirmeden ziyade web sitesi geliştirmenin kullanıcı deneyimi yönlerini ifade eder. Web tasarımı genel anlamda, masaüstü tarayıcıları için web siteleri tasarlamaya odaklanırdı; ancak 2010’ların ortalarından bu yana, mobil ve tablet tarayıcılar için tasarım giderek daha önemli hale geldi.

Bir web tasarımcısı, bir web sitesinin görünümü, düzeni ve bazı durumlarda içeriği üzerinde çalışır. Örneğin görünüm, kullanılan renkler, yazı tipi ve resimlerle ilgilidir. Düzen, bilgilerin nasıl yapılandırıldığını ve kategorilere ayrıldığını ifade eder . İyi bir web tasarımı, kullanımı kolaydır, estetiktir ve web sitesinin kullanıcı grubuna ve markasına uygundur.

Birçok web sayfası, kullanıcıların dikkatini dağıtabilecek veya kafalarını karıştırabilecek hiçbir yabancı bilgi ve işlevsellik görünmemesi için basitliğe odaklanılarak tasarlanmıştır. Bir web tasarımcısının çıktısının temel taşı, hedef kitlenin güvenini kazanan ve destekleyen bir site olduğundan, mümkün olduğunca çok sayıda potansiyel kullanıcı hayal kırıklığı noktasını ortadan kaldırmak kritik bir husustur.

Hem masaüstü hem de mobil cihazlarda iyi çalışan web siteleri tasarlamak için en yaygın yöntemlerden ikisi, duyarlı ve uyarlanabilir tasarımdır. Duyarlı tasarımda içerik , ekran boyutuna bağlı olarak dinamik olarak hareket eder ; uyarlanabilir tasarımda, web sitesi içeriği, ortak ekran boyutlarına uyan düzen boyutlarında sabitlenir .

Cihazlar arasında mümkün olduğunca tutarlı bir düzeni korumak, kullanıcı güvenini ve etkileşimini sürdürmek için çok önemlidir. Duyarlı tasarım bu konuda zorluklar yaratabileceğinden, tasarımcılar çalışmalarının nasıl görüneceğinin kontrolünden vazgeçerken dikkatli olmalıdırlar.

Kullanıcı Deneyimi ve Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir?

Başlangıç ​​olarak, “Kullanıcı Deneyimi” ile ne demek istediğimize kısa bir giriş yapalım. Ürünlerin kullanıcıları vardır ve kullanıcı deneyimi (UX), bir kullanıcının söz konusu ürünü kullanırken edindiği deneyimdir. Çok uzak çok iyi?

UX tasarımı, ürünleri mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlayacak şekilde tasarlama sanatıdır.   Optimum UX’i oluşturmak, kullanıcı psikolojisini, etkileşim tasarımı , kullanıcı araştırması ve diğer birçok disiplini anlamayı kapsar , ancak hepsinin ötesinde, yinelemeli bir problem çözme sürecidir.

Genel olarak, kullanıcı deneyimi 3 bileşene ayrılabilir: görünüm, his ve kullanılabilirlik .

Bir ürünün görünümü, kullanıcının değerleriyle bir uyum duygusu yaratmak için görselleri kullanmakla ilgilidir ve bu , kullanıcı nezdinde güvenilirlik ve güven yaratır . Sadece güzel görünmekle kalmayıp aynı zamanda doğru görünen bir ürün yaratmakla ilgilidir.

O halde duygu, bir ürünü kullanma deneyimini mümkün olduğunca keyifli ve işlevsel hale getirmeyi içerir. Kullanıcı ve ürün arasındaki etkileşimlerin yanı sıra ürünü kullanırken (ve sonrasında) sahip oldukları tepkiler işlenerek oluşturulmuştur.

Son olarak, kullanılabilirlik kullanıcı deneyiminin temelini oluşturur. Oldukça basit bir şekilde, bir ürün kullanılabilir değilse, hiçbir güzel görünüm onu ​​kurtaramaz ve kullanıcıların sahip olacağı tek duygu öfke ve hayal kırıklığıdır. İdeal olarak, ürünler kullanıcının ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmeli ve öngörülebilir bir şekilde işlevsellik sağlamalıdır .

* Bugün insanlar, İnternet’te arama yaparken cep telefonlarını bilgisayarlardan daha çok kullanıyor

* Bir site mobil uyumlu değilse kullanıcıların o siteden ayrılma olasılığı beş kat daha yüksek.

* Kullanıcılar günün 177 dakikasını mobil telefonlarında geçiriyor.

* Mobil Uyumlu  ve kullanıcı dostu bir  Siteniz Olsun İstiyorsanız  HEMEN ARAYIN  +90 545 105 25 55

Konuyla İlgili Yorumunuzu Bizimle Paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti Başlat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba
Size Nasıl Yardmcı Olabiliriz?